Atopický ekzém je z mnohých dôvodov nepríjemný nielen pre deti, ale aj dospelých. Ako si môžeme pomôcť? Za príčinu atopického ekzému sa uvádza sklon organizmu prehnane reagovať na látky. Zhoršuje sa po živočíšnych produktoch ako sú výrobky z kravského mlieka, vajcia, ale aj ryby, alebo citrusy. Rovnako nepriaznivo pôsobia zmeny počasia a veľkou mierou prispieva aj stres. Výraz ekzém je odvodený z gréckeho slova „ekzém“ označujúce niečo, čo vyviera na povrch, teda na povrch kože. Z tohto môžeme usúdiť, že je vhodné liečiť ekzémy predovšetkým vnútorne, kedy sa nesúlad organizmu prejaví na našej koži.
1. Vylúčte alergény
V liečbe hrá dôležitú úlohu, či sme schopní vymedziť alergény a vylúčiť ich. Pozorujte svoju stravu a zapisujte si jedálniček. Po dlhšej dobe vám bude viac jasné, ktoré látky vám nemusia robiť dobre. Navštívte alergológa a imunológa, ktorý vám môže potvrdiť látky, ktoré vám neprospievajú.
2. Upravte životosprávu
Hlavná je však úprava životosprávy. Majte dostatok pohybu a predovšetkým spánku, ktorý je pre regeneráciu nášho tela veľmi dôležitý. Vyvarujte sa v oblečení umelým vláknam, koženke a vlneným tkaninám.
3. Pozor na pranie
Používajte iba prírodné pracie prostriedky, najlepšie označené Sensitive, ktoré sú vhodné aj pre malé deti. Radšej sa vyhnite aviváži, alebo použite prírodné varianty aviváže.
4. Sprchovanie a kúpeľ
Sami by ste si mali byť vedomí, či vám robí dobre pravidelné umývanie alebo naopak vašej koži neprospieva. Vodovodná voda vo väčšine prípadoch vysušuje a ak si chcete dopriať kúpeľ, je vhodné do kúpeľa pridať prírodný konopný olej Cannol. Po každom kúpeli je nutná hydratácia a premazanie kože. Aj na tú najcitlivejšiu pokožku je vhodné prírodné telové mlieko Bodycann.
5. Je vhodné upraviť životné prostredie
Ekzematici by mali žiť v nezafajčenom prostredí, pokiaľ možno bez zvierat, ktoré sú nositeľmi vírusov a alergénov. Je vhodné žiť bez kobercov a nepoužívať páperové prikrývky a vankúše. V byte je vhodné udržiavať vlhkosť, napríklad pomocou ionizérov či difúzorov, do ktorých môžete pridávať aj esenciálne oleje, ktoré pôsobia dobre nielen na psychiku.
6. Upravte stravovací režim
Ekzém sa musí riešiť vnútorne. Najdôležitejšie je vynechanie živočíšnych produktov, predovšetkým kravského mlieka a výrobkov z neho (mlieko, syry, smotany …), ktoré ani do zdravého ľudského organizmu nepatria. Medzi vysoké alergény ďalej patria orechy, paradajky, pšenica, jahody, citrusy, čokoláda, mandle, ryby, kôrovce, údeniny a červené mäso. Je vhodné denne užívať minimálne 1 lyžicu konopného oleja, ktorý obsahuje ideálny pomer nenasýtených mastných kyselín Omega-3 a Omega-6, ďalej obsahujú potrebné vitamíny a minerály. Snažte sa obmedziť cukor a dbať na dostatok tekutín, predovšetkým čistej neperlivej vody. Posilnite svoj imunitný systém vysokými dávkami vitamínu C a ďalšími super potravinami ako je Aloe Vera, zelený jačmeň alebo chlorella.
7. Skúste konope
Prírodným a dlhodobým riešením je konope. Produkty sa môžu pridávať do kúpeľa, používať k premazaniu, ochrane alebo vyživeniu pokožky. Konopné potraviny dodajú potrebné látky a výživu zvnútra. Konope má vysoké antibakteriálne účinky a na kožné problémy pôsobí obzvlášť priaznivo. Dôležité je vybrať si správny produkt.
8. Pozor na kortikoidy
Lekári najčastejšie predpisujú na liečbu ekzémov kortikoidy, tie ale môžu mať vedľajšie účinky a po vysadení sa ekzém často vracia. Liečba kortikoidnými masťami patrí vždy do rúk lekára, pretože nie je úplne bez nežiaducich účinkov. Po liečbe kortikoidmi je vhodný prírodný krém Atopicann, ktorý môže pravidelnou aplikáciou výrazne podporiť zlepšenie celkového stavu a vzhľadu kože.