Konope patrí k prvým rastlinám, ktoré naši predkovia začali pestovať. Súčasne ide o plodinu s pozoruhodne širokou škálou využitia: dá sa z nej vyrobiť celý rad vecí od papiera po umelú hmotu, a to spôsobom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu i ľuďom. V nasledujúcich pätnástich bodoch si rozoberieme, ako pomocou konope zmeniť náš svet k lepšiemu.

1) Pestovanie nevyžaduje pesticídy

Vedeli ste, že konope disponuje prirodzenou odolnosťou proti škodcom? Na rozdiel od bavlny či ľanu, na ktoré sa podľa odhadov spotrebuje 50 percent všetkých pesticídov, si pestovanie našej obľúbenej rastliny nevyžaduje pesticídy ani herbicídy. Po rozprášení sa pesticídy môžu ľahko dostať do vodných zdrojov, riek, oceánov a jazier. Hneď ako sa dostanú do vody, môžu následne preniknúť do tiel živočíchov, ktorí v nej žijú. Pesticídy potom škodia nielen týmto tvorom, ale i každému, kto kontaminované živočíchy konzumuje – teda aj ľuďom.

ZO ZMESI KONOPE A VÁPNA SA VYRÁBA MATERIÁL ZVANÝ KONOPNÝ BETÓN, KTORÝ MÁ LEPŠIE ODHLUČŇOVACIE A IZOLAČNÉ VLASTNOSTI NEŽ KLASICKÝ BETÓN.

Prítomnosť pesticídov v tele sa pritom spája napríklad s rakovinou, poškodením plodu, poruchou ADHD a Alzheimerovou chorobou. Pesticídy teda nepoškodzujú iba životné prostredie, ale aj naše zdravie. Vďaka pestovaniu a využívaniu konope sme menej vystavení účinkom týchto škodlivých toxínov a polutantov.

2) Pomáha obnovovať úrodnosť pôdy

Konope môže rásť v mnohých rôznych typoch terénu a pôd. Jeho hlboko siahajúce korene pomáhajú držať zem pohromade, a pôsobia tak ako prevencia pôdnych erózií. Okrem toho zvyšuje mikrobiálny obsah pôdy. Stonka a listy sú navyše bohaté na živiny – po zbere je ich možné vrátiť do pôdy, čo ju oživuje, a prispieva tak k bohatšiemu zberu.

3) Dajú sa z nehoj vyrábať biologicky rozložiteľné plasty

Za rok 2015 sa len v USA spotrebovalo 45 miliárd plastových fliaš. Toto číslo je ešte desivejšie, keď si uvedomíme, že jedna plastová fľaša sa rozkladá 400 až 1 000 rokov. Vzhľadom na to, že v USA sa recykluje len asi 23 percent plastov, je, mierne povedané, čo zlepšovať. Základným stavebným kameňom plastov je celulóza, ktorá sa vyrába z ropy. Ropa je však veľmi toxická. Konope na druhej strane predstavuje najlepší zdroj celulózy na zemi a zároveň je biologicky rozložiteľné.

KONOPNÝ PAPIER JE OKREM INÉHO TRVANLIVEJŠÍ A KVALITNEJŠÍ NEŽ PAPIER VYRÁBANÝ Z DREVA.

Prečo teda nevyužiť na výrobu plastov netoxickú surovinu, ktorá navyše zaistí, že produkty z nej sa rýchlo rozložia? Namiesto ďalšieho rozširovania skládok plných toxických materiálov by sme mohli opakovane využívať či recyklovať prírodné produkty.

4) Absorbuje toxické kovy

Pôda je zdrojom života. Rastú v nej rastliny, ktoré nám poskytujú potravu, odevy i prístrešie. Od našej matky živiteľky sa však stále viac vzďaľujeme a nami vytvorený odpad kontaminuje pôdu po celom svete. Je dokázané, že konope dokáže eliminovať toxíny v životnom prostredí. Dokonca sa uvažovalo, že pomocou konope by sa dalo čistiť okolie jadrovej elektrárne Fukušima od radiácie.

5) Predstavuje vynikajúce obnoviteľné biopalivo

Predstavte si, že existuje netoxický zdroj paliva, ktorý je možné ľahko pestovať a ktorý je stopercentne obnoviteľný. Efektivita pri premene konope na bionaftu je 97 percent. Bionafta z konope tiež horí pri nižšej teplote než ktorékoľvek iné biopalivo a pri spaľovaní v dieselovom motore navyše z výfuku namiesto pachu spáleného paliva vychádza príjemná vôňa. Iba v Spojených štátoch má cestná sieť dĺžku 6 500 000 kilometrov. Prechod na bionaftu z konope by bol teda z hľadiska uzdravenia planéty veľkým krokom vpred.

6) Materiály vyrobené z konope neobsahujú zvyšky toxických chemikálií 

Vedeli ste, že väčšina syntetických vláken, ktoré v súčasnosti používame, sa vyrába z petrochemických (a teda toxických) materiálov na polymérovej báze? Výroba týchto syntetických látok navyše predstavuje energeticky vysokonáročný proces, pri ktorom sa spaľuje veľké množstvo plynu, uhlia, prípadne ropy. Ako by to nestačilo, počas procesu výroby dochádza k úniku jedovatých emisií do ovzdušia a i v samotných látkach zostáva malé množstvo toxínov. Celý problém by sa dal vyriešiť prechodom na vlákna vyrábané z konope. Konopné vlákna je možné získať z rastliny veľmi jednoducho a výsledná látka neobsahuje zvyšky nežiaducich chemikálií. Vlákna z konope sa navyše vyznačujú vysokou odolnosťou a poskytujú dobrú ochranu proti UV žiareniu.

7) Znižuje následky emisií uhlíka

Konope veľmi rýchlo pohlcuje oxid uhličitý. Deje sa tak pri takzvanom odlučovaní uhlíka. Rastlina v podstate plyny „nasaje“ a pohltí. Konope predstavuje najlepší zdroj celulózy na zemi a zároveň je biologicky rozložiteľné.

KAŽDÁ TONA VYPESTOVANÝCH RASTLÍN KONOPE ODSTRÁNI Z ATMOSFÉRY 1,63 TONY OXIDU UHLIČITÉHO.

8) Pestovaním je možné zabrániť odlesňovaniu planéty

Výrub stromov dosahuje hrozivé rozmery. Odborníci predpokladajú, že v dôsledku odlesňovania zmiznú na svete každú minútu lesy s rozlohou 48 futbalových ihrísk. Odhaduje sa, že do sto rokov nebudú na zemi už žiadne dažďové pralesy. Existuje však jedna nádej – konope by mohlo jednoducho nahradiť stromy ako zdroj dreva a ďalších surovín na výrobu papiera. Z jedného hektára konope je možné vyrobiť za rok toľko papiera ako zo štyroch hektárov stromov. Zatiaľ čo stromom trvá celé roky, než dostatočne vyrastú, konope stačí pár mesiacov. Konopný papier je tiež trvanlivejší a kvalitnejší než papier vyrábaný z dreva.

9) Pestovanie šetrí vodu

Na výrobu kilogramu bavlny sa spotrebuje asi 20 000 litrov vody. Bavlník totiž potrebuje na život obrovský prísun vody, čím výrazne prispieva k vyčerpávaniu obmedzených zásob tejto životodarnej tekutiny. Konope v porovnaní s bavlnou vyžaduje len minimálne zavlažovanie. Vo Veľkej Británii uskutočnili štúdiu, pri ktorej sa zistilo, že na výrobu kilogramu konope je potrebných 2 400 až 3 400 litrov vody. A keďže konope je vhodné na výrobu vláken, sú výhody tejto plodiny v porovnaní s bavlnou viac než zjavné.

10) Pomáha udržateľnému poľnohospodárstvu

Farmári, ktorí sa venujú udržateľnému poľnohospodárstvu, dobre poznajú význam striedavého pestovania plodín. Tento osevný postup nielenže pomáha uchovať pôdu plnú živín, ale tiež zvyšuje celkové výnosy. A ukazuje sa, že konope je pre túto metódu pestovania ideálnou rastlinou. Obohacuje pôdu a súčasne eliminuje toxické látky v nej. Pestovaním konope je teda možné do budúcnosti zlepšiť stav ovzdušia aj pôdy.

11) Pestovaním sa dá brániť zhutňovaniu a erózii pôdy

Zhutňovanie pôdy a erózia patria k hlavným problémom súčasného poľnohospodárstva. Tieto javy obzvlášť silno pociťujú farmári z amerického Stredozápadu, ktorých živobytie závisí od dvoch hlavných plodín: sójových bôbov a kukurice. Vláknitý koreňový systém kukurice pritom preniká pôdou hlboko pod povrch. Po čase môžu korene spôsobovať počas zimy a jari zhutňovanie pôdy. Sója tiež disponuje silným koreňovým systémom, ktorý je však plytký a nepreniká pod vrstvu ornice. V dôsledku toho zase často dochádza k eróziám.

PESTOVANIE KONOPE AKO ZÁKLADNEJ PLODINY BY MOHLO ZMENIŤ K LEPŠIEMU ŽIVOTY ĽUDÍ PO CELOM SVETE.

Konope oproti tomu dokáže poškodenú pôdu „opraviť“. Jeho zaradenie do systému striedavého hospodárenia teda nielenže zvyšuje diverzitu plodín, ale súčasne je tak možné zvrátiť procesy zhutňovania a erózie pôdy. Konope má hlboké korene, ktoré môžu siahať až tri metre pod povrch. Vďaka svojej sile narušujú nežiaduce zhutňovanie pôdy a tiež zvyšujú absorpciu živín do nej.

12) Z konope je možné stavať odolné a zdravé domy

Konope nachádza uplatnenie azda v každej oblasti nášho života, nevynímajúc bývanie. Drevovláknité dosky z kompozitu na báze konope sú hrubšie a navyše i ľahšie než dosky vyrobené z dreva. Zo zmesi konope a vápna sa vyrába materiál zvaný konopný betón, ktorý má lepšie odhlučňovacie a izolačné vlastnosti než klasický betón. Budovy z konope sa tiež vyznačujú neuveriteľnou trvanlivosťou. V Japonsku napríklad stojí dom z konope, ktorého vek sa odhaduje na 300 rokov. Ešte dôležitejšie je, že domy z konope predstavujú veľmi zdravé prostredie na život. Na rozdiel od laminátu či sadrokartónu je hempcrete netoxický a odolný proti plesniam. Domy z konope môžu teda predstavovať budúcnosť ekologického a zdravého bývania.

13) Pomáha proti znečisteniu ovzdušia

Znečistené ovzdušie predstavuje hrozbu pre zdravých ľudí, tiež však pôsobí veľmi negatívne na životné prostredie v širšom zmysle slova. Najväčším producentom oxidu uhličitého je Čína, tesne za ňou sa pohybujú Spojené štáty. Ak budeme túto skutočnosť ignorovať, môže to viesť k ďalšiemu zhoršovaniu stavu sveta. Konope pritom dokáže polutanty eliminovať, a zlepšovať tak kvalitu ovzdušia. Ako sme už spomenuli, konope je možné využiť aj ako surovinu na výrobu papiera. Využitím konope by sa papierenský priemysel zbavil potreby používať bielenie chlórom, ktoré predstavuje jednu z príčin nadmerného vypúšťania emisií CO2 do ovzdušia.

14) Je ho možné pestovať takmer v akýchkoľvek podmienkach

Predstavte si, že existuje plodina, ktorú je možné pestovať takmer všade na svete. Plodina, ktorá nepotrebuje pesticídy a z ktorej sa dá vyrobiť viac ako 25 000 druhov výrobkov. Plodina, ktorá vyrastie v priebehu niekoľkých mesiacov a ozdraví pôdu.

JE DOKÁZANÉ, ŽE KONOPE DOKÁŽE ELIMINOVAŤ TOXÍNY V ŽIVOTNOM PROSTREDÍ.

Konope je neuveriteľne húževnatá rastlina. Najviac sa mu darí v miernej klíme s vysokou vlhkosťou ovzdušia, rásť však môže takmer všade.

15) Konope môže byť záchranou pre hladujúcich ľudí vo svete

Po celom svete trpí podvýživou asi 795 miliónov ľudí. V rozvojových krajinách trpí 30 detí zo 100 spomaleným rastom v dôsledku podvýživy. Konope predstavuje riešenie aj pre tento problém. Už vieme, že konope môže rásť takmer všade a pestovanie nie je navyše nijako nákladné. K tomu si pripočítajme, že konopné semienka patria k najvýživnejším zdrojom potravy na svete. Dodávajú telu aminokyseliny, vitamíny a oveľa viac. Ide o dokonalý proteín a okrem toho sa z nich vyrábajú dve veľmi dôležité zložky stravy: olej a múka. Konope je teda zároveň výživným i všestranným zdrojom potravy.

Epilóg

Pestovanie konope ako základnej plodiny by mohlo zmeniť k lepšiemu životy ľudí po celom svete, zvlášť keď si uvedomíme, že dokáže hladných nielen nakŕmiť, ale tiež im dodávať všetky potrebné živiny. Ľudia pestovali konope už pred tisíckami rokov. Niektorí antropológovia dokonca veria, že to bola prvá rastlina, ktorú prví poľnohospodári zhruba pred 12 000 rokmi domestikovali. Nie je teda načase, aby sme sa takpovediac vrátili ku koreňom?

Prechod na produkty z konope nevyrieši všetky problémy sveta, ale rozhodne by išlo o krok správnym smerom. Konope predstavuje možnosť, ako budúcim generáciám prenechať našu planétu ekologickejšiu a čistejšiu. Tak na čo čakáme? Je najvyšší čas, aby sme konope raz a navždy dali zelenú.

Preklad: Lukáš Hurýsek / Zdroj: www.riseearth.com